FAQ e-Sprawozdania finansowe

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w zakresie e-Sprawozdań finansowych i e-KRS 

Przy sporządzaniu lub składaniu e-Sprawozdań finansowych, możesz mieć wiele pytań i wątpliwości. Prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze i najważniejsze pytania.

e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »

Jestem osobą fizyczną, prowadzę firmę, moje przychody nie przekroczyły limitu założenia pełnych ksiąg. Czy muszę przygotowywać e-sprawozdania?

Nie, nie figuruje Pan w KRS, nie ma Pan również obowiązku sporządzać sprawozdań finansowych. Rozlicza Pan wyłącznie deklarację PIT roczną, księgi prowadzone w formie uproszczonej wyśle Pan do kontroli w formie pliku JPK_PKPiR lub JPK_EWP wyłącznie na żądanie organów podatkowych.

Nie jesteście Państwo wpisani do KRS nie składacie ich zatem w formie elektronicznej. Obowiązanym do prowadzenia pełnej rachunkowości jest spółka,  a nie jej wspólnicy.

Nie, nie ma takiego obowiązku. Podlegacie państwo pod wpis do KRS, ale nie składacie sprawozdania. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której nie przekraczając limitu obrotu 2 mln euro, dokonacie Państwo zgłoszenia i zdecydujecie się prowadzić pełne księgi.
W państwa obecnym przypadku do KRS składacie oświadczenie, że nie macie obowiązku sporządzać rocznego sprawozdania finansowego, natomiast do właściwego urzędu skarbowego przesyłacie wyłącznie rozliczenie deklaracji podatku PIT wspólników, rocznego sprawozdania nie trzeba sporządzać i przesyłać ani do US, ani do KAS, ani do KRS.
Jeżeli jako spółka podejmiecie decyzję i złożycie oświadczenie o prowadzeniu pełnych ksiąg, wówczas sprawozdanie przekazujecie do e-KRS. Nie macie go wówczas obowiązku przekazywać do KAS – zostanie ono automatycznie przekazane za pośrednictwem RDF.

Nie, wysyłki możecie Państwo dokonać elektronicznie. Sprawozdanie finansowe macie Państwo obowiązek podpisać elektronicznie; sprawozdanie  powinno zostać złożone do KAS, a nie do KRS.

Tak, macie obowiązek dokonać rejestracji w rejestrze przedsiębiorców KRS w efekcie sprawozdanie elektroniczne należy przedstawić w pliku JPK_SF do e-KRS. Nie trzeba wysyłać sprawozdania do KAS.

Tak, w przypadku obu podmiotów – sp. z o.o. i sp. k. zobowiązani jesteście Państwo do wysyłki do e-KRS sprawozdania finansowe, ani spółka komandytowa, ani z o.o. nie musi wysyłać sprawozdań finansowych do KAS.

więcej o e-Podpisywanie sprawozdania i wysyłki JPK_SF »